СПАДКУВАННЯ ЗА ПРАВОМ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

 

Відповідно до Цивільного кодексу України внуки, правнуки, прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри віднесені лише до останньої ­– п’ятої черги спадкування за законом. Тобто у випадку, якщо заповідач за життя не склав заповіту на їх користь, вони набувають права спадкування в останню чергу – при відсутності інших близьких родичів.

Однак, законодавством визначено випадки так званого спадкування за правом представлення, тобто спадкування замість іншого родича, якого немає в живих на момент смерті спадкодавця.

Так, у випадку, якщо на час смерті спадкодавця немає в живих його сина чи доньки, то їхню частину спадщини замість них успадковують їхні діти – тобто внуки померлого.

Так само за правом представлення спадкують правнуки – частку своїх батьків, баби чи діда (дітей та онуків померлого); прабаба, прадід – частку своїх дітей (баби, діда померлого); племінники – частку свого батька (сестри чи брата померлого); двоюрідні брати і сестри – частку свого батька (тітки чи дядьки померлого).

У випадку, якщо спадкоємців за правом представлення декілька, то вони розділять частку їхнього померлого родича порівну.

Наприклад, на момент смерті бабусі в живих залишилась одна з її дочок, а друга померла раніше. У дочки, яка померла раніше є двоє синів – внуки бабусі. В такому разі половину спадщини отримає донька, що є в живих, а другу половину спадщини між собою розділять два внуки. Інші внуки спадкувати не будуть.

За консультаціями з питань оформлення спадщини спадкоємці можуть звертатися до нотаріусів.

 

КНЯЗЄВА Ю.А.

приватний нотаріус

 

Миколаївського міського нотаріального округу

Угору