СКАСУВАННЯ  ДОВІРЕНОСТІ

            Серед  нотаріальних дій, які вчиняють нотаріуси України,  досить широке застосування в правовому полі  нашої країни  має довіреність.

            Представництво, яке ґрунтується на договорі , може здійснюватися за довіреністю.

            Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

            Однак інколи постає питання, про те, що довіритель  має бажання  скасувати довіреність яку він видав представнику.

Відповідно до ст. 249 Цивільного кодексу України , особа, яка видала довіреність , може  у будь-який час  скасувати довіреність або передоручення. Відмова від цього права є нікчемною.

Щоб реалізувати своє право на скасування нотаріально посвідченої довіреності, фізичній особі необхідно  особисто звернутись до нотаріуса для підписання заяви про скасування довіреності , або надіслати поштою належним чином оформлену заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою.

В подальшому особа, яка скасувала довіреність повинна негайно повідомити про це представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими вона була видана, що передбачено ч. 2 ст. 249 Цивільного кодексу України.

Вказаний обов'язок вона може виконати самостійно .

Однак є і  інша можливість реалізації такого права, яка передбачена п. 6.4  глави 4 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, відповідно до якого повідомлення особи, яка видала довіреність, представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність , про скасування довіреності може бути оформлено нотаріусом шляхом передавання відповідної заяви.

Чинним законодавством не передбачено спосіб повідомлення фізичною особою представника, а також третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність, про скасування довіреності. Водночас, якщо фізична особа з цією метою вирішить скористатися послугами нотаріуса, то останньому заява про скасування довіреності подається не менше, ніж у двох примірниках, один з яких передається

 поштою із зворотним повідомленням або особисто адресату під розписку. Витрати, пов’язані з поштовою пересилкою заяви,оплачуються заявником.

          Нотаріус, завідувач державного нотаріального архіву при одержанні заяви про скасування довіреності або передоручення робить про це відмітку на примірнику довіреності, що зберігається у справах нотаріуса, у державному нотаріальному архіві, і відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій; якщо особа, яка видала довіреність, подасть примірник довіреності, що є у неї, напис про скасування довіреності або передоручення робиться і на цьому примірнику, після чого він разом із заявою додається до примірника, що зберігається у справах нотаріуса, в державному нотаріальному архіві.

            Також обов’язково нотаріус  реєструє  припинення дії довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей.

 

При цьому відповідно до ч. 3 ст. 249 ЦКУ права та обов'язки щодо третіх осіб, що виникли внаслідок вчинення правочину представником до того, як він довідався або міг довідатися про скасування довіреності, зберігають чинність для особи, яка видала довіреність, та її правонаступників. Це правило не застосовується, якщо третя особа знала або могла знати, що дія довіреності припинилася. 

 

Приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу Іваненко С.В.

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору