Повноваження нотаріуса

щодо надання інформації з Єдиних та Державних реєстрів

 

З 01 січня 2013 року набрали чинності зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», згідно яких державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб’єкт, на якого покладені функції державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Надаючи право державної реєстрації за нотаріально посвідченими правочинами та виданими свідоцтвами про право на спадщину, предметом, яких є нерухоме майно нотаріусу, законодавець потурбувався про те, щоб ця послуга була прозорішою та гарантованою з юридичної точки зору.

Нотаріус може перевірити правильність оформлення документів на стадії посвідчення правочину чи видачі свідоцтва, попередити порушення прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, забезпечити вірогідність внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно без помилок.

Крім того, державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії проводиться одночасно з її вчиненням, відповідно до статті 15 Закону. Тобто нотаріальне посвідчення та реєстрація речового права здійснюються в один день, що дозволяє більш зручніше  користуватись громадянам послугами з реєстрації гарантованих Конституцією України речових прав як фізичних та юридичних осіб на нерухоме майно.

Тобто, нотаріус здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно в результаті нотаріальної дії з нерухомим майном та отримує витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про зареєстровані права набувача за нотаріально посвідченим договором, або виданим свідоцтвом про право на спадщину.

25 березня 2015 року набрав чинності Закон України від 05 березня 2015 року № 247-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення», яким нотаріусу надано можливість проводити державну реєстрацію:

- речових прав, похідних від права власності, на земельні ділянки сільськогосподарського призначення незалежно від нотаріального посвідчення договору, на підставі якого виникає таке право;

- права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01 січня 2013 року, одночасно з державною реєстрацією похідного від нього речового права на таку земельну ділянку.

Однак, положення статті 4² Закону не стосуються порядку державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, з одночасною державною реєстрацією похідного від права власності речового права на таку земельну ділянку, оскільки особливості її проведення у цьому випадку врегульовані статтею 4¹ Закону.

 

Також, нотаріусу надано законодавством право надавати інформацію з Державного реєстру прав у вигляді витягу або інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та Державного реєстру іпотек, згідно порядку затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 № 722.

За відсутності інформації про зареєстровані речові права на нерухоме майно у Державному реєстрі прав нотаріус використовує інформацію про зареєстровані речові права з Реєстру прав власності на нерухоме майно, про обтяження речових прав з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та про іпотеки з Державного реєстру іпотек щодо цього об’єкта.

Інформація з Державного реєстру прав надається нотаріусом у паперовій формі  у вигляді:

- витягу за заявою власника чи іншого правоволодільця про належні йому права, спадкоємців (правонаступників) відповідних осіб, особи, в інтересах якої встановлено обтяження – вартість послуги 120 грн.;

- інформаційної довідкивартість послуги 51 грн.

- в електронній формі через офіційний веб-сайт Укрдержреєстру у вигляді інформаційної довідки - вартість послуги 17 грн.  

Заява про надання інформації з Державного реєстру прав у паперовому вигляді надається нотаріусу у встановленій формі, затвердженій Наказом  Міністерства юстиції України від 31.03.2015  № 465/5.

За результатами розгляду заяви нотаріус формує витяг з Державного реєстру прав.  

Витяг з Державного реєстру прав видається з використанням бланка, зразок та опис якого встановлюється Мін’юстом, за підписом нотаріуса, скріпленим печаткою.

Надання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі у вигляді інформаційної довідки здійснюється за заявою про надання інформації з Державного реєстру прав у паперовій формі у вигляді інформаційної довідки подається фізичними та юридичними особами до нотаріуса незалежно від місця розташування об’єкта нерухомого майна, інформація про який запитується.

За результатами розгляду заяви державний реєстратор, нотаріус формує інформаційну довідку.  Інформаційна довідка з Державного реєстру прав видається на аркушах паперу формату А4 (210 х 297 міліметрів) за підписом нотаріуса, скріпленим печаткою.

Отримати інформацію через офіційний веб-сайт Укрдержреєстру у вигляді інформаційної довідки  можливо за посиланням:  

https://kap.minjust.gov.ua/services?keywords=&product_id=1&usertype=,

самостійно зареєструвавшись на цьому сайті та сплативши банківською карткою за послуги з надання інформації.

Документи отримані через офіційний веб-сайт Укрдержреєстру такі як рішення, витяг з Державного  реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, отримані в електронній формі за допомогою програмних засобів ведення Державного  реєстру речових прав на нерухоме майно, мають однакову юридичну силу, згідно Постанови Кабінету Міністрів України  від 18.03.2015 року № 137.

 

Корисним також є посилання щодо отримання громадянами відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, за яким можливо отримати витяг із зазначеного реєстру не виходячи з дому чи офісу, та який також є офіційним документом і може бути використаний для вчинення нотаріальних дій та отримання дозвільних документів суб’єктами підприємницької діяльності:

https://usr.minjust.gov.ua/ua/home

 

 

 

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору