ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ПРО ВІДЧУЖЕННЯ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ

 

Одним із нотаріальних дій, які рідко вчиняються є посвідчення договору про відчуження транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів (далі – транспортні засоби). Даний договір посвідчується нотаріусами за місцем реєстрації однієї із сторін правочину або за місцем реєстрації транспортного засобу. При посвідченні такого договору нотаріус обов’язково перевіряє документи, які підтверджують право власності на транспортний засіб на ім’я відчужувача. При цьому введенням в дію Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом МЮ України 22.02.2012 року №296/5, скасовано вимогу зняття транспортного засобу, який перебував в експлуатації і який зареєстрований у відповідному органі (в органах ДАІ, Держтехнагляду) з обліку у вищезазначених органах. Тобто дана вимога є необов’язковою. Якщо ж транспортний засіб все ж знятий з реєстраційного обліку, про це робиться відмітка у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу (технічному паспорті) відповідними органами (органами ДАІ, органами Держтехнагляду).

Згідно ст. 173 Податкового кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу, тобто 5%.

Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля, мотоцикла, мопеда визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку).

Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Крім того слід зазначити, що згідно ст. 1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» платниками збору є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством.

На практиці дуже часто зустрічається купівля-продаж транспортних засобів по так званим довідкам-рахункам, які відповідно до Правил торгівлі транспортними засобами і номерними агрегатами, затвердженими Наказом МЗЕЗторгу від 18.12.95 р. №168 та зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 29.12.95 р. за №489/1025 (із внесеними змінами), видає покупцю  господарюючий суб'єкт (постійно діючий автосалон).

Здійснення даного правочину ідеально підходить при купівлі нового транспортного засобу.

При купівлі ж вживаного транспортного засобу по довідкам-рахункам можуть виникнути обставини визнання даного правочину недійсним.

Так, в більшості випадків у Свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу його власником, навіть, у разі знаходження транспортного засобу у спільній сумісній власності подружжя, записаний або чоловік, або дружина, які самостійно без згоди іншого подружжя знімають транспортний засіб з обліку в органах ДАІ та в подальшому реалізовують його через автосалон іншій особі (покупцю), якій відповідно видається довідка-рахунок. При цьому гроші за проданий транспортний засіб отримує лише один з подружжя.

Даний правочин суперечить вимогам ст. 57 Сімейного кодексу України, згідно якої майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (доходу), а також вимогам ст. 65 Сімейного кодексу України, згідно якої дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.

За таких обставин інший член подружжя може оскаржити даний правочин, вчинений в автосалоні, в судовому порядку та визнати його недійсним.

При нотаріальному ж посвідченні купівлі-продажу транспортного засобу у разі знаходження транспортного засобу у спільній сумісній власності подружжя нотаріус зобов’язаний отримати згоду другого з подружжя на укладання такого договору.

Така згода оформлюється окремою заявою, яка долучається до примірника договору, який залишається у справах нотаріуса.

Ще однією перевагою нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу транспортного засобу є те, що нотаріус перевіряє факт відсутності обтяжень за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна. У разі перебування транспортних засобів у податковій заставі договір про їх відчуження посвідчується нотаріусом за умови письмової згоди відповідного податкового органу.

Таким чином хочу застерегти осіб, які купують транспортні засоби по довідкам-рахунках: «Будьте уважні та вимагайте від продавця транспортного засобу нотаріально засвідчену згоду другого з подружжя – власника транспортного засобу!».

Окрім того не допускається посвідчення договорів відчуження автомобілів безоплатно переданих (або проданих на пільгових умовах) інвалідам відповідними органами праці та соціального захисту населення!!! Хоча на практиці зустрічаються випадки, коли зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу не видно даного моменту. Отже нотаріусу треба бути дуже пильними у своїй роботі.

 

Приватний нотаріус Вознесенського міського

 

нотаріального округу Миколаївської області І.О. Владова 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору