Обов'язок матері, батька утримувати дитину та його виконання

1. Який обов'язок матері та батька виникає по вілношенню до дитини ?
Відповідно до Конституції України кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини.
Одним з головних обов'язків батьків є обов'язок по утриманню своїх неповнолітніх дітей. Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а у випадку продовження нею навчання - до досягнення 23 років. Обов'язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття покладений рівною мірою на обох батьків, незалежно від того чи перебувають вони у шлюбі.
Стягнення аліментів на дочку, сина, які досягли повноліття, з підстав, передбачених статтями 198, 199 СК (2947-14), здійснюється у судовому порядку за новою позовною заявою.

2. У чому полягають аліментні обов'язки батьків?
Аліментні обов'язки батьків полягають у тому, що вони повинні утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.
Обов'язок батьків з утримання дітей виникає з моменту їх народження і до повноліття, а в деяких випадках ці обов'язки подовжуються, якщо діти, хоч і досягли повноліття, але продовжують навчання, або якщо діти стали непрацездатними.
Матеріальне утримання дітей - це обов'язок батьків.
При цьому слід мати на увазі, що обов'язок батьків з утримання дітей не солідарний, а індивідуальний, якщо позов буде заявлений до обох батьків.
Аліменти з батьків стягуються незалежно від їх віку, стану здоров'я, визнання не-дієздатними.

3. Коли виникають аліментні обов'язки?
Аліментні обов'язки матері виникають щодо народженої нею дитини через факт кровного споріднення. Аліментні обов'язки батька виникають відносно дитини, щодо якої батьківство було встановлено в добровільному чи судовому порядку.
Тобто, якщо батько і мати записані у свідоцтві про народження дитини, вони є носіями аліментних зобов'язань.
Діти, народжені у шлюбі, визнаному недійсним, користуються правом на отримання аліментів.

4. Як можуть бути стягненні аліменти, у якому порядку?
Стягнення аліментів може бути заявлено як до одного з батьків, так і до обох батьків. До одного з батьків пред'являється позов про стягнення аліментів, якщо батьки разом не проживають, до обох батьків - якщо діти на законних підставах виховуються у третіх осіб: дід, баба, дошкільний заклад, заклад охорони здоров'я тощо.
Для стягнення аліментів не має значення, чи розірваний між ними шлюб.
Крім основної суми аліментів, законодавство допускає стягнення і додаткових витрат на дитину.

5. Що не є підставою для припинення аліментного обов'язку?
Реєстрація шлюбу з дитиною не робить її повнолітньою в тому сенсі, який визнає закон, а отже, не є підставою для припинення аліментного обов'язку щодо неї.
Не може бути підставою для припинення аліментного обов'язку і щодо дитини, яка працює або займається підприємницькою діяльністю, якщо вона не досягла повноліття.

6. Як здійснюється порядок утриманні дітей сиріт?
Закон не звільняє від обов'язків батьків, засуджених до позбавлення волі, від утримання дітей, а отже, і від аліментних обов'язків.
Смерть батьків, або батька, матері, які сплачували аліменти, звичайно, припиняє їх стягнення. Оскільки це особисте право батьків на виховання та утримання своїх дітей, то цей обов'язок не може переходити до спадкоємців ні за Законом, ні за заповітом. Дитина визнається сиротою, і її виховання та утримання бере на себе держава. Відповідно до статті 1237 ЦК України заповідач, тобто мати, батько, може зробити у заповіті заповідальний відказ і зобов'язати спадкоємця виплачувати на утримання дитини певну грошову суму зі спадкового майна, але це буде не аліментні обов'язки, а заповідальний відказ, і регулюється він не сімейним, а цивільним законодавством.
Якщо дитина постійно проживає в такому закладі, а батьки не беруть участі в її утриманні, адміністрація цього закладу має функції опікуна та піклувальника згідно зі ст. 245 СК (2947-14).

 

Снігурівський районний ДРАЦС
ГТУЮ у Миколаївській області

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору