Право на створення сім'ї

Відповідно до Сімейного кодексу України, Сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Шлюб, це сімейний союз жінки та чоловіка, який зареєстровано в органах державної реєстрації актів цивільного стану на підтвердження якого, кожна особа (і чоловік, і дружина) отримує свідоцтво про шлюб.
Особи, які досягли шлюбного віку мають право на створення сім'ї а це, відповідно до частини першої статті 22 Сімейного кодексу України - «Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років».
За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (коли фактично вже склалися шлюбні відносини, настала вагітність, народилася дитина).
Заявником у справах про надання права на шлюб є тільки фізична особа у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років, яка має намір зареєструвати шлюб. Звертатися до суду із цією заявою не можуть батьки неповнолітньої особи чи будь-які інші особи, оскільки реєстрація шлюбу та вирішення пов'язаних з цим питань потребує самостійного волевиявлення особи, яка бажає зареєструвати шлюб.
Якщо шлюбного віку не досягли ні жінка, ні чоловік, то вони можуть звернутися до суду із спільною заявою або подати до суду окремі заяви. Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди батьками неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення для вирішення питання по суті не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з'ясована у процесі прийняття рішення про зниження шлюбного віку.
Суд з'ясовує наявність підстав для задоволення заяви, а у даному конкретному випадку - встановити наскільки укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб. В межах розгляду заяв про надання права на шлюб суду належить перевірити не лише стан фізичного та психічного здоров'я заявника, а й впевнитися у тому, що шлюб заявника саме з цією конкретною особою відповідатиме її, як дитини, найвищим інтересам. Адже рішенням суду неповнолітній особі надається право на укладення шлюбу не загалом, а саме з конкретною особою, яка чітко зазначається у рішенні суду.
Особа, якій надано право на шлюб, може відмовитися від реєстрації шлюбу. Ця обставина, а також сплив певного часу не є підставою для припинення цього права.
У разі реєстрації шлюбу неповнолітньою особою, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу. У разі припинення шлюбу чи визнання його недійсним дієздатність зберігається.


Начальник Єланецького районного відділу
ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області О.П.Більчук

 

 

 

 

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору