Позбавлення батьківських прав, роз'яснює відділ державної реєстрації актів цивільного стану КРИВООЗЕРСЬКОГО районного управління юстиції у Миколаївській області

 

Позбавлення батьківських прав батька відбувається тільки лише в судовому порядку, при цьому мати є Позивачем, а батько - Відповідачем. Справи в цій категорії дуже складні у розгляді, так як тут порушені інтереси дитини і необхідно враховувати всі наслідки прийнятого рішення, щоб дитина не страждав надалі.
ПІДСТАВИ ДЛЯ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ БАТЬКА
Підстави для позбавлення батьківських прав батька мають особливий характер. Вони перераховані в Сімейному Кодексі. До них відносяться:
- ситуації, коли батько не виконує своїх обов'язків з догляду, виховання та забезпечення нормальних умов життя дитині;
- злісне ухилення від виплати аліментів;
- безпричинна відмова забрати свою дитину з пологового будинку або з установ соціального захисту або інших подібних організацій;
- зловживання правами батьків;
- жорстоке поводження з дитиною, фізична або психологічне насильство, статеві домагання;
- зловживання батьком алкоголем чи наркотиками, хронічний алкоголізм або наркоманія;
- вчинення умисного злочину проти життя чи здоров'я дитини або дружини.
Подібні справи розглядаються за участю прокурора, органів опіки та піклування. Вони мають повне право висловити свою думку по ходу справи і
позаявленим вимогам.
Дружина не може бездоказово заявити, що батько дитини повинен бути позбавлений батьківських прав.
ЯК ПОЗБАВИТИ БАТЬКА БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?
Як позбавити батька батьківських прав, і за яким з перерахованих вище пунктів вирішує тільки суд, на підставі пред'явлених довідок і свідчень свідків.
Документи необхідні для позбавлення батьківських прав батька можуть бути в кожному випадку різні, все залежить від підстав для позбавлення батьківських прав батька. Але є стандартний пакет документів:
1. Позовна заява до суду за місцем проживання Відповідача.
2. Оригінал і копія свідоцтва про народження дитини.
3. Оригінал і копія свідоцтва про розлучення.
4. Виписка з будинкової книги за місцем проживання Позивача.
При розгляді справи суддя має право зажадати будь -який необхідний документ.
Іноді, в ході судових розглядів суддя може винести рішення не про позбавлення прав, а про обмеження батьківських прав батька. Це може бути, якщо присутність батька в житті дитини стає небезпечним, але не з вини дорослого (наприклад, заразні або психічні захворювання, алкоголізм). Інше, якщо поведінка батька небезпечно для дитини, але немає достатніх причин для позбавлення батьківських прав.
Але часом відбувається відмова самого батька від батьківських прав. Найчастіше це відбувається за обопільною згодою обох подружжя, коли жінка збирається вступити в новий шлюб і її обранець згоден усиновити дитину. Така відмова пишеться в нотаріальній конторі і засвідчується нотаріусом. При цьому такий батько позбавляється та прав на дитину.
НАСЛІДКИ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ БАТЬКА
Наслідки позбавлення батьківських прав батька наступні:
- чоловік перестає бути рідною людиною для дитини;
- не мають право надалі, коли вони можуть стати недієздатними отримувати аліменти від дитини, навіть, коли той стане дорослим. Тобто дитина не зобов'язаний допомагатиме колишньому батькові;
- втрачають права на пільги та допомоги від держави, які встановлюються для сімей з дітьми.
- батько, якого позбавили прав, не може втручатися у виховання та навчання дитини, а також у вибір місця проживання дитини;
- позбавляється прав успадкування майна дітей, у разі смерті дитини.
Батьки, позбавлені батьківських прав, за законом вже ніколи не зможуть усиновити іншої дитини, стати призначеним опікуном, а також їх позбавляють права бути прийомними батьками.
При цьому такі татуся все одно зобов'язані виплачувати аліменти на дитину, аж до його повноліття. Діти також зберігають права на житло, в якому вони прописані, навіть за умови, що воно належить колишньому батькові. Також, діти мають права на спадщину батька, позбавленого батьківських прав.

 

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору