Нові on-line сервіси Міністерства юстиції України на прикладі роботи Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції.

 

У житті кожної людини мають місце події та факти, які мають юридичне значення, у своїй сукупності вони характеризують цивільний стан особи, який передбачає комплекс прав та обов'язків. До категорій, які характеризують стан особи та її місце в суспільстві, відносяться правоздатність, дієздатність, громадянство, приналежність прізвища, імені та по батькові, сімейний стан.
До таких фактів, зокрема, належить народження, шлюб, смерть.
Реєстрація народження, смерті , шлюбу, розірвання шлюбу , зміни імені належить до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Оскільки, одним з основних принципів діяльності органів державної служби є захист прав та інтересів громадян, Міністерством юстиції України було розроблено інтернет-реєстрацію заяв про шлюби і розлучення. З 20 липня 2015 року вступив у силу наказ Міністерства юстиції України від 09 липня 2015 року 1187/5, "Про запровадження пілотного проекту щодо подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет".
Отже громадяни, на яких поширюється даний пілотний проект, отримали можливість подавати заяву на реєстрацію народження дитини, шлюбу, смерті, зміни прізвища або розлучення через Інтернет, не виходячи з дому.
Даний пілотний проект спочатку було запроваджено у місті Києві, Київській та Одеській областях.
27.08.2015 року Наказом Міністерством юстиції України № 1603/5 до переліку відділів - учасників пілотного проекту було включено Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції.
Отже, з моменту запровадження електронного сервісу до нашого відділу надійшло 6 звернень через мережу інтернет: 2 особи звернулися на попередній запис з приводу отримання повторних документів, 3 особи - з питання отримання консультації , 1 особа подала заяву на отримання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Слід зазначити, що процедура консультування не передбачає особисту присутність одержувача адміністративної послуги. Процедура отримання інформаційного запиту (у більшості випадків) та встановлення юридичного факту навпаки передбачає особисту присутність суб'єкта одержання послуги. Процедура встановлення юридичних фактів , крім юридично значимого запиту (заяви) на надання такої послуги, також може передбачити надання додаткових документів. Одержання адміністративної послуги за допомогою інтернет-технологій вимагає того, щоб такі додаткові документи надсилались суб'єктові надання послуги у вигляді електронного документа. Крім правових проблем, що описані вище та мають і у цьому випадку, виникає проблема створення юридично значимих електронних копій паперових документів. Українське законодавство не містить нормативно-правового документу, який би визначав порядок створення і посвідчення електронних копій паперових документів. Також слід зазначити, що переслані за допомогою телекомунікацій інформаційні матеріали вимагають ідентифікації автора. Як правило, ця проблема вирішується за рахунок використання електронного цифрового підпису. Але у випадках використання посередників при одержанні адміністративних послуг необхідно визначити правовий порядок встановлення особистості суб'єкта одержання послуг і фіксації факту такого встановлення.
Новелою на шляху реалізації принципу захисту прав та свобод громадянина є реєстрація народження дітей у пологових будинках.
Народження дитини - радісна подія у родині, однак одним з найперших кроків у становленні малюка в якості громадянина України є державна реєстрація його народження. З метою подолання незручностей, пов'язаних з отриманням документів про народження дитини, Наказом Міністерства юстиції України від 1187/5 від 09.07.2015 був затверджений Перелік відділів державної реєстрації актів цивільного стану -учасників пілотного проекту, до якого був включений Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції. Даним пілотним проектом передбачена можливість державної реєстрації народження та отримання батьками відповідного свідоцтва про народження дитини безпосередньо в закладах охорони здоров'я, де приймаються пологи, не витрачаючи зайвого часу на відвідування відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Наскільки це зручно та комфортно оцінили молоді батьки, яким не потрібно витрачати час на черги, а можна приділити увагу своїм крихіткам, перші дні життя якої просто безцінні.
Так, 17 грудня у Миколаївському міському пологовому будинку №1 свій перший документ - Свідоцтво про народження отримали 14 маленьких миколаївців. Загалом, протягом грудня 2015 року свідоцтва про народження у пологовому будинку № 1 м.Миколаєва отримали 20 щасливих батьків.
З початку 2016 року свідоцтва у пологовому будинку №1 м.Миколаєва отримали 96 батьків.
Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції має на меті і надалі співпрацювати з пологовим будинком №1 м.Миколаєва для зручності і комфорту оформлення документів про народження молодим батькам.

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору