Що потрібно знати про Цивільний (Громадянський) шлюб? Роз'яснює відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Братського РУЮ.

Чи має так званий "цивільний шлюб" юридичну силу?

В сучасному суспільстві все більшої соціальної ваги набирають так звані в народі «цивільні шлюби», тобто відносини між чоловіком і жінкою, які проживають разом без офіційної реєстрації шлюбу. Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Що таке сім'я?

Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Варто підкреслити, що подружжям є лише особи, які перебувають у зареєстрованому шлюбі. Чоловік і жінка, які знаходяться у фактичних шлюбних відносинах (цивільному шлюбі), вважаються лише сім'єю, але не мають статусу «подружжя». Закон визначає такі відносини чоловіка і жінки як «фактичні шлюбні відносини» або «сім'я».

Як здійснюється реєстрація народження дітей які народились в так званому "цивільному шлюбі"?

У випадку, якщо мати і батько дитини не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:

1. За заявою матері та батька дитини. Така заява може бути подана до органів ДРАЦС як до, так і після народження дитини. Якщо батько неповнолітній, то органи державної реєстрації актів цивільного стану обов'язково повідомлять його батькам, опікуну, піклувальникам про запис його дитини.
2. За рішенням суду. Це відбувається при відсутності спільної заяви або заяви батька дитини. Підставою для визнання батьківства будуть будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, яка сама утримує і виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Також позов може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.Зауважте, що закон встановлює для обох батьків обов'язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття, незалежно від перебування батьків такої дитини у зареєстрованому чи незареєстрованому (цивільному) шлюбі. І якщо один із батьків ухиляється від цього, настає його обов'язок щодо сплати аліментів. Батьки можуть домовитись про спосіб виконання вищезазначеного обов'язку (надання матеріальної допомоги, утримання тощо). У разі відсутності такої домовленості порядок і розмір утримання дитини визначається судом.Для подання до суду позову про стягнення аліментів потрібен відповідний пакет документів. Зокрема до позовної заяви необхідно додати копію свідоцтва про народження дитини (із вказівкою батька). У заяві слід вказати, що батько дитини не бере участі в її вихованні та утриманні, порушуючи таким чином норму закону (статтю 180 Сімейного кодексу України). У заяві обов'язково потрібно зазначити, що ви живете окремо, виховуєте дитину самостійно і контактів із колишнім цивільним чоловіком не маєте.В свою чергу, батько дитини може довести своє піклування про дитину тільки фактичним підтвердженням постійної допомоги: копіями документів про грошові перекази, чеками про купівлю для дитини речей, одягу, шкільного приладдя тощо. Якщо чоловік не може довести, що регулярно матеріально підтримує свою дитину, суд своїм рішенням зобов'яже його брати участь в утримання такої дитини шляхом виплати аліментів.

Як здійснюється розподіл майна осіб які не перебувають у шлюбі але проживають спільно?

Сімейний кодекс України встановлює, якщо жінка і чоловік проживають однією родиною, але не перебувають між собою у шлюбі (цивільний шлюб), то майно, нажите ними під час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. У разі укладання одним із такого подружжя договору щодо спільного майна (якщо договір потребує нотаріального оформлення і (або) підлягає державній реєстрації) згода іншого співмешканця не вимагається. У зареєстрованому шлюбі така згода обов'язково потрібна бути належним чином оформлена (нотаріально засвідчується).Варто зауважити, що законодавством чітко встановлюється, що народження дитини у незареєстрованому (цивільному) шлюбі ніяк не впливає на обсяг прав дитини, у тому числі на її спадкові права. Дитина завжди, за будь-яких обставин, є спадкоємцем першої черги.

 

 

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору