Взаємна обізнаність про стан здоров'я громадян, які подали заяву на реєстрацію шлюбу, роз'яснює відділ ДРАЦС РС Миколаївського РУЮ

Відповідно до ст. 30 Сімейного кодексу України, наречені зобов"язані повідомити один одного про стан свого здоров"я. Тобто таке повідомлення стає юридичним обов"язком, невиконання якого може мати серйозну правову санкцію - визнання шлюбу недійсним.
Законом України від 22 грудня 2006 року слово "повинні" було замінено на "зобов'язані". Громадськість відразу схвилювалася, оскільки це було сприйнято як встановлення обов'язку наречених пройти медичне обстеження. Між тим, слово "повинен" - це той же імператив, що і "зобов'язаний".

Важливе значення має і закріплення обов'язку держави забезпечити умови для медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2002 року затверджено Порядок здійснення добровільного медичного обстеження осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, у якому підкреслено добровільність такого медичного обстеження.
Державний орган реєстрації актів цивільного стану під час приймання заяви про реєстрацію шлюбу інформує осіб, які подають таку заяву, про можливість здійснення медичного обстеження та за їх бажанням видає направлення за зразком, затвердженим Міністерством охорони здоров'я.
Про отримання направлення на медичне обстеження наречені проставляють власноручний підпис в заяві та запису акта про одруження.
Однак ідея встановлення обов'язкового медичного обстеження наречених у віці, скажімо, до 30 років мала би сенс. Україна зіштовхнулася із різким зниженням рівня здоров'я нації взагалі і дітей особливо. Тому встановлення обов'язкового медичного обстеження наречених у репродуктивному віці могло би бути однією із законодавчих спроб оздоровлення нації, створювало б можливість жінці та чоловікові пройти відповідну медичну корекцію до зачаття дитини.

Сьогоднішній стан медичної науки дає шанс навіть ВІЛ - інфікованій жінці народити здорову дитину у разі своєчасного звернення до лікаря. Обов'язкове медичне обстеження наречених, а багато з них на момент подання заяви уже є вагітними, раннє діагностування ВІЛ - інфекції чи іншої важкої хвороби могло би стати одним із засобів порятунку життя дитини.

Результати медичного обстеження нареченої та нареченого видаються персонально кожному з них. Володіючи правом на таємницю про стан свого здоров'я, наречена чи наречений можуть відмовитись від надання один одному інформації про результати обстеження, що звичайно, може бути підставою для відмови від реєстрації шлюбу.

Володіючи відомостями про стан здоров'я один одного, наречені вільні у вирішенні питання про те, бути чи не бути їхньому шлюбу.

 

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору