Якщо батько - не батько, роз'яснює відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби ЮЖНОУКРАЇНСЬКОГО міського управління юстиції
у Миколаївській області

Якщо батько - не батько

Особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 СК України, має право оспорити своє батьківство, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження.
У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.
Позовна давність до таких вимог не застосовується, але таке оспорювання можливе лише після народження дитини та до досягнення нею повноліття.
Якщо дитина померла, то відповідно до ч. 4 ст. 136 СУ України оспорювання батьківство неможливе. Не має права на оспорювання батьківства й особа, що записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до ч. 1 ст. 123 СК України.
Оспорюючи своє батьківство, особа вимагає від суду виключення його імені (прізвища, власного імені та по батькові) з актового запису про народження дитини. І саме такою має бути резолютивна частина рішення суду у разі задоволення позову.
Оспорити батьківство особи, що записана батьком дитини і померла до народження дитини, мають право спадкоємці померлого, за умови подання ним за життя до нотаріуса заяви про невизнання свого батьківства. Спадкоємці також можуть підтримати в суді позов особи, що померла після подання нею позову про виключення свого імені як батька з актового запису про народження дитини, або ж особи, яка через поважні причини не знала про те, що записана батьком дитини, і померла. До цих випадків оспорювання батьківства позовна давність не встановлюється.
Жінка, яка народила дитину у шлюбі, має право оспорити батьківство свого чоловіка. Відповідно до ст. 138 СК України така вимога може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. До такої вимоги встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини.
Може оспорити материнство і жінка, яка записана матір'ю дитини, і жінка, яка вважає себе матір'ю дитини, але не записана такою в актовому записі про народження. Позовна давність до таких випадків також становить один рік.
Якщо особа сплачує аліменти на дитину, це не є перешкодою для звернення до суду з позовом про виключення відомостей про неї як батька, матері дитини з актового запису про її народження.

 

Всі матеріали на цьому сайті є об’єктами права інтелектуальної власності, яке захищається відповідно до законодавства.  Публікація і розповсюдження змісту матеріалів розміщених на сайті (в якій би формі та яким би технічним способом воно не здійснювалося) дозволено тільки при наявності гіперпосилання - для електронних видань, а також при наявності назви «Головне територіальне управління юстиції у Миколаївській області» - в паперових виданнях.

Угору